מתכננים בקרוב חופשה מפנקת בחו"ל? אין ספק שמדובר בחוויה נפלאה ושוברת שגרה וכשאנחנו יוצאים לטיול כזה אנחנו לרוב מצפים להרבה כיף וחוויות ולא ממש חושבים על הדברים הפחות טובים שיכולים לקרות. יחד עם זאת, חשוב לדעת שגם בחופשה בחו"ל יש דברים שעשויים להשתבש וכל אחד מאיתנו עשוי להגיע למצב של מחלה כלשהי חלילה המצריכה טיפול רפואי מיידי בבית החולים או אפילו פציעה שמתרחשת בשלב כלשהו בטיול ומחייבת גם היא הגעה מהירה לחדר מיון בבית החולים לקבלת טיפול רפואי. אם הכל נעשה בצורה טובה ומסודרת, נקבל את הטיפול הרפואי שאנו צריכים ונוכל להשתחרר ולהמשיך בטיול או לחזור לארץ בהקדם למנוחה והחלמה, אבל מה קורה במקרים בהם דברים משתבשים, כמו במקרים של רשלנות רפואית? ובכן, המצבים הללו מן הסתם מצריכים התייחסות מיוחדת וטיפול מדויק יותר כאשר במקרים רבים גם יש צורך בתביעה של המוסד הרפואי על מנת לקבל פיצויים בגין הטיפול שקיבלנו. בגלל שמדובר בהתנהלות מול גורמים בחו"ל מדובר בתהליך שונה ואנחנו רוצים לדבר עכשיו על הדגשים החשובים שצריך להכיר.

מה זה רשלנות רפואית?

כאשר אנו סובלים מבעיה רפואית כלשהו, בין אם זה קורה בארץ או בחו"ל, אנו ניגשים מייד לרופאים שיטפלו בנו כשלפעמים הכתובת הראשונה שלנו היא רופא המשפחה ולפעמים נבחר לגשת מייד לרופאים מומחים או לחדר המיון. לכל בעיה, פציעה או מצב רפואי אחר, יש פרוטוקול מדויק הכולל את האבחונים שצריך לעשות, את ההסבר שצריך לתת למטופלים, את ההליכים הניתוחיים או הרפואיים האחרים שצריך לעבור וכן את מתן התרופות וההדרכה למטופל לאחר מכן. המקרים בהם יש חריגה מהפרוטוקולים ולמעשה מתבצע טיפול לקוי או כשל באבחון ומתוך כך ישנה פגיעה במטופל או החמרה במצב הרפואי יוגדרו כרשלנות רפואית. באם ניתן להוכיח את הדבר הזה, אפשר לקבל בתהליך התביעה פיצויים בסכומים משתנים בהתאם לחומרת המקרה. בואו נראה מה קורה כשכל זה מתרחש בחו"ל.

קודם כל לתעד

זכרו בראש ובראשונה שזוהי זכותם המלאה לתעד את הטיפול שאתם מקבלים וזוהי אפילו חובתכם למען עצמכם ולמען בני משפחתכם. במקרים בהם אכן תהיה רשלנות רפואית, שלב ההוכחות הוא חשוב והתיעוד שלכם בהחלט יעזור. כמו כן זכרו לשמור ולתייק כל מסמך שאתם מקבלים לאחר הטיפול הרפואי. נכון, אפשר להשיג את המסמכים גם בדיעבד, אבל בתי החולים לא ששים לשתף פעולה במקרים הללו וזה אפילו קשה יותר כאשר מדובר על בית חולים בחו"ל. גם אם חוויתם פציעה בטיול ולא יכולתם לבקש את המסמכים באותו הזמן, כדאי להתעקש ולקבל אותם.

רשלנות רפואית במהלך חופשה בחו"ל: המדריך לתביעה של בית חולים זר

גשו לעורך דין העוסק בתחום

בארץ יש לא מעט עורכי דין העוסקים בתחום של רשלנות רפואית, אבל יחסית מעט עורכי דין שיש להם ניסיון בעבודה מול בתי חולים בחו"ל. אנו ממליצים ליצור קשר באופן מיידי עם איש מקצוע שכבר התנסה בדבר הזה. חשוב לדעת שתביעה מול בית חולים בחו"ל היא מורכבת יותר וכוללת דין ודברים ביניכם לגופים שונים במדינה בה התרחש המקרה כמו תרגום נוטריוני של מסמכים שונים, מסירה משפטית מורכבת שצריכה להיעשות בחו"ל וכן הלאה. לכן, אסור להתפשר וחובה לבחור באנשי מקצוע שבאמת מכירים את התחום ויודעים איך להתנהל במצבים האלו.

חשוב מאד שתהיו מוכנים לתהליך ארוך ולא פשוט, אבל כזה שבהחלט עשוי להשתלם לכם בסוף הדרך. עמדו על הזכויות שלכם מהרגע הראשון והקפידו לתעד כל חלק בטיפול ותוכלו לקבל בסוף התהליך את מה שמגיע לכם.