חופשה משפחתית היא דבר נפלא, וזו הזדמנות מצוינת לשבור את השגרה, לעשות דברים מיוחדים ביחד ולהקדיש קצת זמן לאנשים הקרובים ביותר עבורנו. בימי שגרה, תכנון חופשה משפחתית הוא לא מורכב מדי ורובינו יודעים בדיוק איך לעשות את זה, אך בעידן הקורונה בו אנו חיים, כל דבר שאנו עושים כמעט הפך למורכב ומאתגר יותר, ובפרט כאשר מדברים על תכנון חופשה בארץ ובחו"ל שחייב להיעשות בהתאם להנחיות. אם גם אתם מעוניינים לצאת לחופשה בקרוב ולא בטוחים איך לעשות את זה על רקע המגפה שמשתוללת, או שאתם בכלל מתלבטים אם כדאי לצאת מלכחתילה, אנו רוצים לעבור על הדגשים החשובים שצריך לשים לב אליהם לקראת היציאה לחופשה, ולעודד אתכם לא לוותר על החוויה החשובה, שמעבר לכיף שמגיעה איתה, יש לה עוד הרבה משמעויות נפשיות חשובות על כל בני המשפחה.

פחדים וחרדות אצל ילדים

פחדים אצל ילדים הם דבר טבעי, ובעוד בחיי השגרה ילדים רבים חווים פחדים וחרדות מדברים שונים, בתקופת הקורונה זה עשוי להיות חמור אפילו יותר ולכן צריך לשים על זה דגש רב. מה שחשוב שכל הורה ידע, זה איך להבחין בין פחד טבעי, נורמלי ואפילו רצוי, לבין פחדים וחרדות שחורגים מהנורמה הבריאה. כך למשל, ילדים שפוחדים לצאת לרחוב סואן או שחוששים להתקרב אל בית השכנים בגלל שיש שם כלב גדול ומאיים, מרגישים כך מתוך יצר הישרדותי בריא שנועד להרחיק אותם ממקורות סכנה והוא למעשה משרת אותם במקרים הללו.

מתי אם כך הפחד הוא חריג? ובכן, כאשר הוא חוזר על עצמו הרבה יותר מדי בתקופת זמן קצרה, כאשר הוא איננו מבוסס על דבר אמיתי וכאשר הוא גורם לשינוי מהותי בהתנהגות הילדים. בתקופת הקורונה ילדים רבים חווים פחדים מהנגיף, מהתקרבות לאנשים וחוששים להידבק ולחלות. יש להסביר להם שאינם בקבוצת סיכון, לא לכעוס עליהם אם הוא רוצים להתמגן מעבר לרגיל ולהביע בהם תמיכה בכל שלב.

עקבו אחר ההנחיות

לפני שאתם קובעים טיול במועד מסוים, חשוב להבין מה אומרות ההגבלות באותו הזמן. לקראת הטיול תבדקו אם אתם מטיילים בארץ וצפוי סגר נוסף, חשוב מאד לדחות את הטיול כי לא תוכלו לצאת מהבית. כמו כן, חשוב במיוחד לבדוק באתר משרד הבריאות לגבי יעדים בעולם אם אתם מתכננים טיול בחו"ל. לאחר שמצאתם יעד שאליו ניתן לנסוע, חשוב לבדוק אם יש חובת בידוד לאחר החזרה או ביעד עצמו, ואילו בדיקות נדרשות לפני היציאה מהארץ ובשלב החזרה אליה. נכון, זה מקשה אומנם לתכנן חופשות בטווחים רחוקים, אבל אתם צריכים לזכור שזה קריטי במיוחד.

איך מתכננים חופשה עם הילדים בתקופת הקורונה?

התרחקו מהתקהלויות

גם אם הכללים וההנחיות מאפשרים זאת, אנו ממליצים בחום להתרחק מהתקהלויות מיותרות. זה לא תמיד קורה בכל חופשה, אבל בהחלט יכול לקרות בבתי מלון בתקופות העומס וכן באירועים גדולים כמו פסטיבלים. שימו לב שזה חשוב במיוחד אם אכן יש לכם ילדים שסובלים מפחדים וחרדות, שכן סיטואציות כאלו לא יטיבו עימם ככל הנראה.

אל תשכחו מסכות

שימו לב שחשוב להצטייד במספיק מסכות עבור כל בני המשפחה לרגעים בהם תרצו להיכנס במהלך החופשה למקומות סגורים. כמו כן בהחלט כדאי לקחת אתכם כמה גם כמה בקבוקי אלכוג'ל ואנו ממליצים בחום גם לקחת כמה בדיקות ביתיות, למקרים בהם תצטרכו להראות תוצאה שלילית לבדיקת קורונה באופן מיידי.

לסיכום – אם תכינו את עצמכם מראש מבחינה מנטלית ומבחינת הציוד, חופשה בזמן הקורונה בהחלט תוכל להיות מהנה.