רתמות לכלבים

הטיול היומי עם הכלב מספק גם לכלב וגם לבעלים שלו רגעים של נחת, פעילות, שעות של כיף והוצאת אנרגיה. כלב ממוצע זקוק לשני טיולים ביום: בבוקר ואחר הצהריים ויש את מי שיוסיף טיולים קטנים באמצע. טיול כזה מספק שחרור הגוף ושאיפת אוויר צח, בעוד שהכלב יכול לרוץ, ללכת, לבחון את הסביבה, לעשות צרכים ולבלות זמן איכות עם כלבים אחרים ועם הבעלים. אבל איך אפשר לשפר את החוויה המשותפת? הנה מספר עצות:

ציוד דרוש לטיולים

כדי לצאת לטיול רגוע ללא משיכות, מאמץ או תקלות: כדאי לבחור רתמה מתאימה לכלב שתאפשר טיול מהנה יותר. כיום רבים מחליפים לפני יציאה לטיול את הקולר ברתמה משום שרתמה נוחה יותר עבור הבעלים, אינה מותירה לכלב למשוך בעוצמה את מי שמטייל עמו ומנגד: אינה מושכת לכל את הצוואר. אם תרצו לבחור רתמה טובה תוכלו לרכוש רתמות לכלבים און ליין. רתמה מתאימה בדרך כלל לכלבים חזקים במיוחד שמושכים בטיולים או הופכים תוקפניים משום שהיא עוזרת לשלוט ולנטרל את הכלב במידה והוא מושך חזק או הופך תוקפני. כך גם לא מכאיבים לצווארו משום שהאחיזה היא במסת הגוף ולא בצוואר השברירי.

חטיפים

בנוסף לרתמה אפשר לבחור רצועה ארוכה או קצרה. עם הארוכה אפשר לתרגל פקודות כמו: 'רגלי' ו'אליי' ולקצר או להאריך את הרתמה בעת הצורך. כדאי לקחת עמכם מכשיר קטן בשם 'קליקר' המסייע לאילוף הכלב. מדובר במכשיר קטן שמשמיע קליק בכל פעם שהכלב יוצר קשר עין או מגיב נכון לפקודה. ציידו את עצמכם בפאוץ' עם חטיפים כדי שתוכלו לצ'פר את הכלב בעת טיול וכשהוא עושה משהו טוב, כמו למשל לא נובח על עוברים ושבים.

בחרו מסלולים שאפשר ללכת בהם ולרוץ בכיף

פעילות גופנית מהנה גם עבורכם וגם עבור הכלב בעיקר כשהיא רצופה בהליכה מהירה או ריצה. כך הכלב מוציא אנרגיה ואתם תכנסו לכושר גופני. חפשו מסלולים שאפשר לרוץ בהם בכיף החל ממסלול לאורך טיילת עירונית עד לאיתור מסלולי מטיילים בטוחים בוואדי או ביער. התחילו לטייל כל פעם במסלול אחר והכירו את המקומות שהכי כיף לטייל בהם עם כלבים. באזור המרכז תוכלו למצוא מגוון טיילות, חלקן לאורך הים וחלקן במקביל למסלולי אופניים ומדרכות. באזורים כפריים יש ואדיות והרים שאפשר לטפס עליהם עם הכלב או כבישים עוקפים שמספקים מסלול ריצה מבודד יחסית. שימו לב לכללי הבטיחות כשאתם נמצאים ליד כבישים.

הגיעו אל גינת הכלבים

גינות כלבים מפוזרות בכל רחבי הארץ וכמעט בכל עיר גדולה או ישוב תמצאו גינה כזאת. גינות מסוג זה נועדו עבור כלבים ובעליהם, והן מספקות דשא שהכלב יכול לרוץ עליו עם מתחם סגור, שערים להגנה על הסבבה והפרדה בין כלבים שלא מסתדרים. בגינות תמצאו פינת שתייה, שקיות לאיסוף צואה והמון חברים חדשים. טיול אל גינת הכלבים יפגיש בינכם לבין אנשים אחרים ויספק זמן כיפי ומלא פעילויות לכלבים. אגב, באמצעות מפגשים כאלה אפשר להכיר חברים חדשים חלקם על הולכים על ארבע וחלקם על שתיים.

דברו עם הכלב בטיול

כשאתם הולכים עם הכלב זה הזמן שלכם לשבח אותו על התנהגות טובה ולחזק את הקשר בניכם. כשהכלב הולך לצידכם חזקו את הפקודה 'רגלי', פקודה שבה הכלב הולך בצמוד לבעלים. התחילו ללכת וטפחו על הירך הצמודה לכלב. כשהכלב מתקרב לירך שבחו אותו ותנו לו חטיף קטן. המשיכו לבצע את המהלך ועם הזמן אמרו את שם הפקודה 'רגלי'. במידה והכלב מציית ומתמיד: אמרו לו כמה הוא כלב טוב ולטפו אותו במרץ. כך תוכלו לצאת לטיול כיפי ולחזק את הקשר עם החבר הטוב ביותר שלכם.