בתור ילדים, כמעט כולנו גדלנו על התפיסה שאומרת שכדי להיות בריאים באמת, עלינו לצרוך בכל יום את חמשת אבות המזון, ואת הטבלה שמסבירה במה בדיוק מדובר ועל איזה סוגי מזון מדובר, כמעט כולנו מכירים מהכיתה בבית הספר. ואכן, שילוב של פחמימות, חלבונים, סיבים תזונתיים ורכיבים אחרים בתזונה היומיומית הוא בהחלט חשוב, אך כיום עם התקדמות המדע והרפואה ברור שיש דברים נוספים שיש להקפיד עליהם ולדאוג לאספקה סדירה שלהם. כך למשל, הוויטמינים בגוף שלנו שאנו מקבלים ממקורות שונים, הם מהרכיבים החשובים ביותר שעלינו לצרוך, והמציאות מראה פעם אחר פעם כי המזון שאנו צורכים לא מהווה תמיד מקור מספק אליהם. על כן, חשוב שכל אחד מאיתנו יהיה מודע לכך וימצא את הדרכים להעניק לגוף את מנת הוויטמינים הרצויה, ובהחלט ישנן דרכים לעשות זאת. הנה כמה רעיונות שאולי יתנו לכם השראה.

צריכה של פירות וירקות

לא משנה איך תסובבו את הדברים, המציאות היא שמרבית הוויטמינים הטובים שהגוף שלנו צריך נמצאים בפירות ובירקות. כך למשל אספרגוס הוא עשיר במיוחד בוויטמין K ובחומצה פולית. בשעועית ירוקה תמצאו הרבה מאד ויטמין C, ויטמין K ולוטאין, בפלפלים מסוגים שונים יש הרבה ויטמין A וכן ויטמינים שונים מקבוצת B וכך הלאה. האמת? יש עוד הרבה מאד סיבות מצוינות למה פירות וירקות זה משהו שצריך להוות נדבך קבוע בתזונה של כל אחד וכדאי לסגל את ההרגל הזה.

תוספי תזונה

לצד הצריכה של פירות וירקות על בסיס קבוע, אפשר להשלים חוסרים באמצעות ויטמינים איכותיים שנמצאים בתוספי תזונה. מומלץ בהחלט לקבל מידע על התוספים שאתם מעוניינים לרכוש ורצוי לרכוש תוספים המאושרים על ידי משרד הבריאות בלבד. כמו כן חשוב לשים לב כי מדובר על מוצרים המכילים רכיבים טבעיים בלבד ושאין בהם עוד כל מיני רכיבים שהם לא ממש רצויים בלשון המעטה. כמו כן, בהחלט אפשר להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם או עם תזונאי לפני שאתם בוחרים, אך באופן כללי שווה לדעת שזו בהחלט דרך נוחה לשמור על רמות ויטמינים תקינות בגוף.

כל הדרכים להקפיד על רמות ויטמינים תקינות בגוף

בדיקות תקופתיות

נשאלת השאלה – איך בכלל אפשר לדעת איזה ויטמינים חסרים לנו בגוף? ובכן, כיום מדובר על מידע שאפשר בהחלט לקבל בקלות וכל מה שאתם צריכים זה לגשת לרופא המשפחה שלכם ולבקש בדיקות דם לגילוי חוסרים של רכיבים חשובים בגוף. לאחר בדיקה כזו תקבלו תמונה ברורה למדי של הרכב הוויטמינים שלכם בגוף ותוכלו לנסות ולצרוך באופן ספציפי את אלו החסרים לכם. כמו כן ניתן לגשת למכונים פרטיים שם תוכלו לעשות בדיקה מדויקת יותר בעלות מסוימת שתספק ניתוח מקיף למדי של ההרכב התזונתי בגוף שלכם. האם זה אומר שבלי בדיקה לא נוכל לצרוך ויטמינים בצורה מספקת? התשובה היא לא – וגם אם עדיין לא עשיתם בדיקה או שאתם לא מתכננים לעשות, תוכלו לדאוג לעצמכם לרמות תקינות של ויטמינים בגוף על ידי הקפדה על הצריכה היומית המומלצת.

חשיפה לשמש לוויטמין D

לבסוף אנו רוצים להמליץ לכל אחד להיחשף לאור השמש בכל יום לעשר דקות לפחות. בדרך הזאת הגוף מייצר ויטמין D שהוא חשוב בהחלט למגוון תפקודים שונים של הגוף (מעניין לדעת שלחשיפה מתונה לשמש ישנן הטבות נוספות, כמו סיוע להתאהבות). שימו לב לעשות זאת במיוחד אם אתם בדרך כלל לא נחשפים לאור השמש.

לסיכום – אם תקפידו על הדברים הללו תוכלו בהחלט לשמור על רמה תקינה בגוף של ויטמינים וזה בהחלט חשוב בשביל לחיות חיים בריאים יותר!

 

* המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.